Ośrodek wypoczynkowy Łańsk

Ośrodek Wypoczynkowy Łańsk, który znajduje się w zarządzie Centrum Obsługi Administracji Rządowej, to ośrodek położony nad Jeziorem Łańskim w odległości 25 km od Olsztyna i 195 km od Warszawy. Aktualnie zapewnia 118 miejsc noclegowych o zróżnicowanej strukturze i standardzie oraz składa się z wielu obiektów o charakterze hotelowym i gospodarczym rozproszonych na terenie ok. 90 ha.

Stanowi ważny ośrodek ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski, zarówno jako centrum szkoleń i konferencji dla administracji rządowej, jak i baza pobytowa dla kształcenia ekologicznego dzieci i młodzieży. Szczególnie ze względu na swój potencjał przyrodniczy, bogactwo zwierzyny leśnej, ptactwa oraz ryb.

Głównym zadaniem ośrodka jest zapewnienie bazy szkoleniowo – wypoczynkowej dla przedstawicieli rządu, pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz innych organów administracji państwowej, a także gości indywidualnych i biznesowych z kraju i zagranicy.

 

Historia ośrodka Łańsk

Z  Łańskiem  związana jest przedwojenna i powojenna historia, która stanowi o unikalności tego malowniczego  miejsca. Ośrodek został powołany do życia w latach 50-tych XX wieku na potrzeby wypoczynku dla przedstawicieli rządu. Zasłynął jako legendarny kurort i miejsce polowań PRL-owskich dygnitarzy oraz odwiedzin wielu znanych gości zagranicznych. Unikatowość obiektu oparta jest m.in. na legendzie zakazu wstępu do tzw. „imperium łańskiego”. Walorem historycznym  Łańska jest architektura budynków. „Puszcza” to przedwojenny pałacyk myśliwski o charakterystycznej dla rejonu Warmii i Mazur architekturze w konstrukcji ryglowej z dachem krytym strzechą. Kolejnym obiektem, nawiązującym architektonicznie do typowego budownictwa tego regionu, jest położona również nad jeziorem willa z muru pruskiego  „Gawra” (obecnie poddana rewitalizacji). Wille „Leszcz”, „Okoń” i „Stynka” są typowymi budynkami zrealizowanymi w latach 50’-60’ XX wieku i stanowią świadectwo architektury z okresu PRL. Domki  typu „Finka” to wzór architektury skandynawskiej lat 70-tych, która spełnia funkcję podmiejskiego bungalowu.

Oferta ośrodka Łańsk

Na terenie ośrodka zlokalizowany jest całoroczny basen kryty wraz z zapleczem fitness oraz sauną. Ośrodek dysponuje czterema salami konferencyjnymi, w tym nowoczesną i multimedialną salą w budynku „Perkoz” na ok. 140 osób. Kompleks wyposażony jest w infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną, w tym m.in. wypożyczalnię sprzętu wodnego i sportowego, boiska oraz place zabaw dla dzieci i młodzieży.

OW Łańsk jest położony na terenach objętych ochroną przyrody, w tym Natura 2000 i Obszar Krajobrazu Chronionego Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Dzięki temu jest predestynowany do działań proekologicznych i popularyzacji zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji o ośrodku znajduje się na stronach OW „Łańsk”. Zapraszamy także do śledzenia aktualności z Łańska na profilu facebookowym ośrodka.

Galeria nr 1.

 

Galeria nr 2.

Usługi